Мовне питання спровокує російську пропогандистську машину

fba110633612Однією з основних тем для обговорення у ЗМІ впродовж останнього тижня стало мовне питання. У минулий четвер, Київська міська рада ухвалила в першому читанні проект рішення «Про подолання наслідків совєцької окупації України». Лобіювали його Лариса Ніцой та автор проекту, депутат від «Свободи» Юрій Сиротюк.

Основною ідеєю цього рішення є масова українізація сфери послуг та реклами у столиці. В підтримку своє ініціативи, Сиротюк навіть організував мітинг під будівлею КГГА. Він запевнив, що «мова – не лише засіб комунікації, а і засіб війни та агресії для Путіна».

В той же день з’явилась інша скандальна новина: «Український музикант і лідер гурту «Воплі Відоплясова» Олег Скрипка під час інтерв’ю висловив думку, що тих людей, які не можуть вивчити українську мову, потрібно ізолювати від суспільства.»

Думки як експертів, так і простих громадян, різко розійшлись. Деякі захищають його, адже він один з найбільш відомих патріотів і громадських діячів України. Інші ж вважають, що такі заяви є занадто націоналістичними, і вони йдуть у розріз з тенденціям євроінтеграції та толерантності.

Наприклад, політичний аналітик Дмитро Корнейчук схильний вважати, що промова Скрипки є недостатньо продуманою спробою піару, хоча за нею можуть приховуватись серйозні політичні технології, адже владі необхідно за допомогою скандалів відволікати уваги громадськості від зриву Мінських домовленостей, чи геноциду шляхом пенсіонної реформи.
Активіст та волонтер Юрій Касьянов на своїй сторінці у Facebook написав: «Їду в гетто. І хоча обома руками за українську мову, але в гетто люди будуть кращі – ті, що відстояли Майдан, і першими пішли на війну».

Не забарилась реакція з Росії. Зокрема, представник МЗС РФ Марія Захарова на своїй сторінці у Facebook написала: «Это надо оформить в виде растяжек и повесить от Аэропорта «Борисполь» до Крещатика:»Приветствуем участников Евровидения. Чувствуйте себя как в Европе: мы строим гетто для дебилов, которые не говорят по-украински. Welcome to Ukraine!».

Політолог і директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник прокоментував, що він у цьому бачить політтехнологічні замисли, в яких Скрипку безжалісно використали.  Експерт певен: «Ситуація з Олегом Скрипкою доводить, що нажаль сьогодні громадськість і правоохоронні системи деградували».

З Бортником погоджується інший політолог, керівник аналітичного Центру «Третій сектор» Андрій Золотарев, на думку якого: «Очевидно, що у влади нині досить сумнівна легітимність. Тож їй необхідно підтримувати цей конфлікт за будь-яку ціну. Не вистачало лише ввести посаду «шпрехенфюрерів», що будуть карати продавців і касирів, що не розмовляють українською. І взагалі, ця історія саме той випадок, коли агресивна меншість, десятивідсоткова, нав’язують свою позицію 90% пасивної більшості.

Олега Скрипку використали задля створення гучного інциденту, який міг би затьмити не лише безглуздий законопроект «свободівців», що доречі порушує чинне законодавство і Конституцію України, а і більш масштабні державні, економічні та зовнішньополітичні проблеми. До речі, Скрипка вже неодноразово вибачався за свої слова, всіляко намагався перекинути свою відповідальність на редакторів, режисерів, і навіть на невдалий жарт чи іронію.

Сумнівними є слова тих, хто запевняє, що він лише хотів привернути до себе увагу. Невже людина, яка вже більше 30 років на сцені не змогла би знайти собі ліпшого способу пропіаритись?

Є ще декілька аргументів для тих, хто стверджує, що слова Скрипки — це крик душі митця, а все сказане ним є лише спробою захисту української мови і привертання уваги до мовного питання в країні. Не занадто переконливо звучать слова про «мовне гетто» від людини, яка в свій час офіційно хвалила та пишалась тодішнім президентом Віктором Януковичем, і до того ж досить активно гастролювала по Росії.

Крім того, серйозність цієї ситуації полягає ще й у тому, що слова Скрипки будуть великою сенсацією для російських ЗМІ. Всього одне речення музиканта стане популярною темою для пропогандистської машини Росії, яка і так готова чіплятись за будь-які чутки або хоча б натяки на дискримінацію чи фашистські настрої в Україні.

І хоча лічені дні залишились до Євробачення, десятки англомовних видань вже опублікували статті зі словами Олега Скрипки, що може лише збільшити негативне враження європейської громадськості про українців.

Комментарии закрыты.